Uyluk Germe Ameliyatı

Günümüzde Obezite’nin yaygınlaşması sonrası, mide küçültme ameliyatlarını oldukça yaygınlaştırdı. Bu ameliyatların sonucu olarak da uyluk germe ameliyatları oldukça fazla yapılır hale geldi.

Deri ve bazen yağ fazlasıyla olan bu değişikliklere deri ve yağ eksizyonu operasyonu yapılabilir.
Uyluk germe ameliyatında, ameliyat öncesi duruma göre çok iyi sonuçlar elde edilebilmekle beraber hastanın beklentisi çok yüksek olduğu durumlarda hastaların beklentisini karşılanamayabilir. Özellikle yara izi konusunda hastaların bilinçli olmaları gerekmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi uyluk germe ameliyatının da riskleri mevcuttur. Öncelikle ameliyatın tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında şişlik hematom, uzun süren sıvı birikmesi (seroma) ağrı enfeksiyon, uyuşukluk mümkündür. Belirgin Skar (yara izi) oluşması ise ameliyatın en önemli komplikasyonlarından biridir.

Ameliyat öncesinde plastik cerrah tarafından hastaların iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Hastaların kan sulandırıcı ilaçları kesmeleri, doğum kontrol ve hormon ilaçlarının bir süreliğine bırakılması (azaltılması), sigara ve alkolün bir süre için bırakılması gerekmektedir.

Ameliyat ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır.
Hastalar ameliyat sonrası hastanede 1-2 gün kalabildiği gibi direk eve de gidebilirler (drenaj ile günlük takibe gelmek koşulu ile). Ameliyat sonrasında 1-3gün drenaj kalabilir. Hastaların mutlaka korse 6-12 hafta kullanmaları ve ilk 2 hafta kontrollü yürümeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 12 hafta spora ara verilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında küçük düzeltmeler 3-12 ay sonrasında yapılabilir.