Prp Tedavisi

PRP (Platelet Ridge Plazma) trombositten zenginleştirilmiş Plazma Uygulaması´nın kısa adıdır. PRP Yöntemi’nde hastanın kanının alındıktan sonra satrifuj yapılarak esas Platelet (trombosit) kaynaklı ve diğer büyüme faktörlerinin ayrıştırılarak uygulama yerine enjekte edilmesi ya da maske olarak kullanılmasıdır.

Vücudumuzda hasar oluşunca bu bölgeye Plateletler giderek orada onarımı başlatır. PRP yöntemiyle çok daha yoğun büyüme faktörü elde edilip, hedef dokuda çok daha hızlı rejenerasyon sağlanır.

PRP uygulaması ile hastanın kendisine ait 8-20 cc’lik kanından elde edilen büyüme faktörleri, hedef dokuya mezoterapi yöntemi (cilt altı enjeksiyon) yada maske yöntemi ile;
1-Deride yaşlılık, stres, genetik, güneş ve UV ışınlarına bağlı kırışıklıkların düzelmesini, derinin elastikiyetinin ve parlaklığının yeniden kazandırılması,
2-Yara izi ve çatlak tedavisi,
3-Saç dökülmesinin azaltılması, Saç ekimi sonrası saç çıkmasının kolaylaştırılması veya yıpranmış saçların güçlendirilmesi,
4- Ciltteki pigmentasyonların tedavisi yapılabilmektedir.

Bunun dışında PRP tedavisi Ortopedide kıkırdak rejenerasyonunda, Diş hekimlerince yara iyileşmesinde, Kronik yara tedavisinde uygulanmaktadır.

PRP uygulaması, cilt altına enjekte edilebildiği gibi, maske yoluyla da uygulanabilmektedir. Ancak bu yöntemle, elbette etkinlik plazmanın ciltten emilebilmesi ile sınırlı olacaktır.

PRP uygulaması kök hücre uygulamasından ziyade, bir büyüme faktör tedavisidir. Bu şekilde doku onarımı rejenerasyonu hızlandırılmaktadır. PRP uygulaması, steril malzemelerle steril bir ortamda (hekimler tarafından) uygulandığı sürece son derece güvenli bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca kişinin kendi kanından elde edildiği için tamamıyla doğaldır ve alerji riski yoktur. PRP ile ilgili çok sorulan sorulardan biri de madem bu büyüme faktörleri kanımızda bulunuyorsa neden direkt bu etkiyi yapmıyor şeklindedir. PRP ile kanımızdakinden daha yüksek konsantrasyonda direkt büyüme faktörleri hedef dolguya uygulanır, bu şekilde istediğimiz rejenerasyon tetiklenir.

PRP uygulamaları, 2-4 hafta aralıklarla, en az 4 defa yapıldığı zaman etki gösterir. Etki 3 defadan önce çıkmaz, daha sonrasında ise 6-12 ayda bir rapel önerilmektedir.

PRP uygulamasının önerilmediği ve yapılmadığı durumlar:
1-Kanser Hastaları
2-Kan Hastalıkları