Meme Küçültme Ameliyatı

Meme form ve büyüklüğü bir çok kadın için sadece dış görünüşten öte kıyafetlerin iyi taşınması, kendine güven, ve medyanın (görsel ve sosyal) çok önem taşıdığı bu dönemde iş hayatındaki başarıya kadar etki gösteren çok önemli bir faktördür.

Meme büyüklüğü ailesel ve hormonsal nedenlere bağlı bir durumdur. Meme küçültme ameliyatı öncesinde hastaların mutlaka plastik cerrahları ile konuşmaları ve bu konuda kendi beklentileri ve mümkün olabilecekler üzerine konuşmaları gerekmektedir. Meme küçültme ameliyatı kolay bir ameliyat değildir. Enfeksiyon, yara iyileşme bozuklukları, deride his kaybı (meme başında da) Yara izleri gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu ameliyattan sonra simetri ameliyat öncesine göre daha iyi olabilse de hiç bir zaman %100 simetri sağlamak mümkün olamayacaktır.

Ameliyattan en az 3-4 gün önce hastalar ameliyatla ilgili bilgilendirilmeli ve onam formu imzalatılmalıdır. Hastalardan ameliyattan önce sigara kullanımını mümkünse kesmeli ya da azaltmalıdırlar. Alkol, sarımsak, kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyattan önce kesilmelidir. (sürelerini lütfen plastik cerrahınızla konuşun).

Ameliyat narkoz altında yapılmalıdır. Ben ameliyatlarda, Kanada’da beraber çalışma fırsatı bulduğum Dr. Findlay’in literatüre kazandırdığı “Superomedial Pedikül” tekniğini tercih ediyorum. Ameliyat süresi yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. Ancak her doktorun bu konuda tecrübesi farklıdır. Ameliyattan sonra hasta yatırılabilir ya da eve gönderilebilir(hastanın durumuna göre).

Ameliyat sırasında kullanılan bir kaç ana teknik vardır. Benim de kullandığım Superomedial Pedikul, Superior Pedikul, Lateral Pedikül veya Inferior Pedikül’dür. Bu yöntemlerin hangisinin seçildiği tamamıyla plastik cerrahin tecrübesine dayalıdır. Ben Dr. Findlay ile beraber çalıştığım ve onun yayınladığı makalelerin sonuçlarını da bizzat gördüğü için kendimce en başarılı bulduğum bu tekniği tercih ediyorum. Drenaj büyük oranda kullanmıyorum. (Ama bu tecrübelerime dayalı kişisel tercihim) Drenaj kullanmadığım hastaları durumlarına göre aynı gün taburcu ediyorum.

Ameliyattan sonra genelde 1 baskılı sütyen kullanıyorum. Bunu da hastaların ilk 6 hafta 24 sonraki 6 hafta 12 saat kullanmalarını tavsiye ediyorum. Hastaları sırasıyla 10-15. gun ( erimeyen dikiş kullandığım için dikiş almak için), 6.hafta, 12.hafta ve 6. aylarda kontrole çağırıyorum. Hastalarda yara iyileşme problemleri olursa daha sık kontrole çağırıp ufak müdahalelerde bulunabiliyorum.
Ameliyat sonrasındaki uzun vadede en büyük sıkıntı genelde yara izleriyle oluyor. Emzirme ve his kaybıyla ilgili olarak şu ana kadar olumsuz geri dönüş almadım.