Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme form ve büyüklüğü birçok kadın için sadece dış görünüşten öte, kıyafetlerin iyi taşınması, kendine güven ve iş hayatındaki başarıya kadar etki gösteren, çok önemli bir faktördür. Meme sarkıklığı; kilo alıp verme, hamilelik sonrası ve hormonel değişimler (menepoz vs.) gibi nedenlere bağlı bir durumdur.

Meme germe ameliyatı öncesinde hastaların mutlaka plastik cerrahları ile kendi beklentileri ve mümkün olabilecekler üzerine konuşmaları gerekmektedir. Bazan bu ameliyatlara, büyütme ameliyatı eşlik edebilir. Meme germe ameliyatı kolay bir ameliyat değildir. Enfeksiyon, yara iyileşme bozuklukları, deride his kaybı(meme başında da), yara izleri gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu ameliyattan sonra simetri, ameliyat öncesine göre daha iyi olabilse de, hiçbir zaman %100 simetri sağlamak mümkün olamayacaktır. Bu ameliyata eklenen büyütme ameliyatı ile ameliyat daha da zor hale gelebilmektedir. Komplikasyonlara, Silikona bağlı kapsül reaksiyonu riski de eklenmektedir.

Bu ameliyatı yüksek revizyon komplikasyon oranlarından dolayı bazı plastik cerrahlar, bu ameliyatları iki seansta yapmaktadırlar. Ameliyattan en az 3-4 gün önce hastalar, ameliyatla ilgili bilgilendirilmeli ve onam formu imzalatılmalıdır. Hastalardan ameliyattan önce sigara kullanımını mümkünse kesmeli ya da azaltmalıdırlar. Alkol, sarımsak, kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyattan önce kesilmelidir (sürelerini lütfen plastik cerrahınızla konuşun).

Ameliyat narkoz altında yapılmalıdır. Ameliyat süresi, eklenecek büyütme ameliyatına bağlı olarak yaklaşık 2 ile 4 saat kadar sürmektedir. Ancak her doktorun bu konuda tecrübesi farklıdır. Ameliyattan sonra genelde hastaların durumuna göre yatış yada eve gitmelerine karar vermekteyim.
Ameliyat sırasında transvers kesi tekniğini (duruma göre bazen alt kısımda minimal ter T izini) kullanmaktayım. Bu yöntemlerin hangisinin seçildiği tamamen plastik cerrahin tecrübesine dayanmaktadır.

Drenaj, eğer ek olarak büyütme ameliyatı da yaparsam kullanmaktayım, yoksa büyük oranda kullanmayı tercih etmemekteyim. Drenaj kullanmayı tercih etmediğim hastaları, durumlarına göre ayni gün taburcu ediyorum. Ameliyattan sonra genelde 1 baskılı sütyen (eğer ek olarak büyütme ameliyatı da yapmışsam 2 adet Stuttgart Korsesi) kullanmaktayım. Bunları hastaların ilk 6 hafta 24 sonraki 6 hafta 12 saat kullanmalarını tavsiye ediyorum. Kendi hastalarımda dikiş alınması sonrası eğer büyütme ameliyatı yapılmışsa hafif masaja 6. hafta sonrası, biraz daha sert masaja başlanmasını tavsiye ediyorum. Hastaları sırasıyla 10-15. gün (erimeyen dikiş kullandığım için dikiş almak için), 6.hafta, 12.hafta ve 6. aylarda kontrole çağırıyorum. Meme büyütme ameliyatı sonrasında sorun olmadığı sürece implantlar yaşam boyu kalabilmektedir.