Meme Büyültme Ameliyatı

Meme form ve büyüklüğü birçok kadın için sadece dış görünüşten öte kıyafetlerin iyi taşınması, kendine güven, ve medyanın (görsel ve sosyal) çok önem taşıdığı bu dönemde, iş hayatındaki başarıya kadar etki gösteren çok önemli bir faktördür. Meme küçüklüğü, bayanların cinsel hayatını bile etkileyebilen, önemli ölçüde ailesel nedenlere bağlı bir durumdur. Meme büyütme operasyonu, tüm dünyada plastik cerrahların en çok yaptığı ve başarı oranı en yüksek ameliyattır. Bu ameliyatta her hastanın beklentisi farklı olmakla beraber yapılabilecek ameliyatın başarısı hastanın anatomisine de oldukça bağlıdır.

Meme büyütme ameliyatları en çok olarak silikon implantlarla yapılmakla beraber son dönemlerde seçili hastalarda yağ enjeksiyonu ile de yapılmaktadır. Silikon implantlar kabaca anatomik(damla şekilli) ve yuvarlak olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalarda iki implantın da hasta memnuniyeti açısından birbirine üstünlüğü yoktur. Bu yüzden, tercih tamamen hastanın veya plastik cerrahın tecrübelerine bağlıdır.

Daha önceden kullanılan serum dolu implantlar FDA(Amerikan Sağlık Kurumu)’nın da yaptığı uzun araştırmalar sonunda, silikon implantların herhangi bir yan etkisi olmadığı netleştikten sonra neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Meme büyütme ameliyatının en büyük ameliyat sonrası riski, kapsül reaksiyonudur. Bunun dışında yara iyileşme bozukluğu, enfeksiyon, kanama ve hematomdur. Emzirme üstüne en ufak bir etkisi bile yoktur. Mamografi ile takip yerine ultrason tercih edilmelidir. Ağrı ve şişlik ise geçici ameliyat etkileridir.

Ameliyattan en az 3-4 gun önce hastalar ameliyatla ilgili bilgilendirilmeli ve onam formu imzalatılmalıdır. Hastalardan ameliyattan önce sigara kullanımını mümkünse kesmeli ya da azaltmalıdırlar. Alkol, sarımsak, kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyattan önce kesilmelidir (sürelerini lütfen plastik cerrahınızla konuşun). Ameliyat narkoz altında yapılmalıdır. Ben ameliyatları kendi geliştirdiğim ve patentini aldığım Dr Satir Elevatoretraktörü ile yapmaktayım ve ameliyat suresi 30-50 dakika arasında sürmektedir. Ancak her doktorun bu konuda tecrübesi farklidir. Ameliyattan sonra hasta 1 gece yatırılabilir ya da eve gönderilebilir.

Ameliyat sırasında kullanılan 3 ana kesi vardir:
1- En sık kullanılan meme altı kesi (ki ben de bu yöntemi tercih etmekteyim)
2-Areola etrafı kesi
3-Aksiller kesi

Bunun dışında implantı meme glandinin altına ya da kas altına yerleştirebiliriz. Ben en çok dual plan (bu bölgedeki en büyük kasın altını) tercih ediyorum. Ancak rezidiv ameliyatlarda tam kas altını da değerlendirebiliyorum. Ben, genellikle Dr Satir Elevatoretraktörü’yle ameliyatı yaparken hem daha geniş görüş açısı sağladığı hem de ameliyatı hızlandırdığı için daha kısa sürede ve relatif uygun kanama kontrolü yapabiliyorum. Bu nedenden drenaj büyük oranda kullanmıyorum (ama bu tecrübelerime dayalı kişisel tercihimdir). Ameliyattan sonra genelde 1 baskılı sütyen ve 2 adet Stuttgart Korsesi kullanıyorum. Bunları hastaların ilk 6 hafta 24 sonraki 6 hafta 12 saat kullanmalarını tavsiye ediyorum. Kendi hastalarımda dikiş alınması sonrası hafif masaja 6. hafta sonrası biraz daha sert masaja başlanmasını tavsiye ediyorum. Hastaları sırasıyla, 10-15. gün (erimeyen dikiş kullandığım için dikiş almak için), 6.hafta, 12.hafta ve 6. aylarda kontrole çağırıyorum. Meme büyütme ameliyatı sonrasında sorun olmadığı sürece implantlar yaşam boyu kalabilmektedir.