Liposuction Ameliyatı

Vücudumuzda özellikle genetik kod yapısına bağlı olarak sporla veya diyetle gitmeyen yağ birikimleri mevcuttur. Bu biriken yağların özel bir aspiratör yardımıyla alınması ameliyatı Liposuction olarak adlandırılmaktadır.

Liposuction ameliyatlarının başarısı hastanın yaşı veya cilt elastikiyeti ile çok yakından ilişkilidir. Yara izi olmaması bu ameliyatın avantajı iken, ameliyat sonrası oluşabilecek engebeler ve cilt sarkıklığı ameliyatın dezavantajıdır.

Liposuction ameliyatı lokal anestezi altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Ameliyat öncesinde işlem uygulanacak bölgeye özel bir solüsyon verilerek şişirilir ve sonrasında bu bölgeki sıvı ve yağ bir aspiratör yardımıyla geri emilir. Konvansiyonel Liposuction dışında, vibrasyon Ofiskiye Sistemi, Lazer Ultrason ve Radyofrekans Liposuction yöntemleri de mevcuttur. Bu metodların birbirlerine çok büyük bir farklılıkları olmamasına rağmen, lazer ve radyofrekans yöntemleri ile bir miktar cilt germe etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle cilt elastikiyeti gevşek olan hastalarda bu yöntemler daha etkili olmaktadır.

Liposuction Ameliyatı, plastik cerrahinin bir ameliyatı olup, bir plastik cerrah tarafından uygulanmasını tavsiye ederim. Ameliyat sırasında alerjik reaksiyonlara bağlı yan etkiler görülebilinir.
Ameliyat sonrasında ise Seroma-Hematoma (sıvı veya kan birikimi), uyuşukluk hissi, ödem (şişlik), seyrek de olsa enfeksiyon, tromboz emboli ve tecrübesiz ellerde iç organ yaralanmalarına bağlı ciddi hayati tehlikeler olabilir.

Bütün bunların dışında, ameliyat sonrasında, uygulama yapılan bölgede engebeli deri görünümü olabilmektedir.
Ameliyat öncesinde hastanın plastik cerrahi uzmanı tarafından aydınlatılması, alkol, sigara, kan sulandırıcı ilaçların belli bir süre önceden kesilmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında hasta direk eve gidebilmektedir. Ancak hastanın 6 hafta 24 saat sonrasında 6 hafta 12 saat özel bir baskılı kıyafet giymesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında güç sporlarına belli bir süre ara vermek gerekmektedir.
Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurunuz.