Kol Germe Ameliyatı

Obezite’nin yaygınlaşması sonrası mide küçültme ameliyatları oldukça yaygınlaştı. Bu ameliyatların sonucu olarak da kol germe ameliyatları oldukça fazla yapılır hale geldi. Deri ve bazen yağ fazlasıyla olan bu değişikliklere deri ve yağ eksizyonu operasyonu yapılabilir.

Kol germe ameliyatında, ameliyat öncesi duruma göre başarılı sonuçlar elde edilebilmekle beraber hastanın beklentisi çok yüksek olduğu durumlarda hastaların beklentisini karşılanamayabilir. Özellikle yara izi konusunda hastaların mutlaka ameliyat öncesi uyarılmaları gerekmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi uyluk germe ameliyatının da riskleri mevcuttur. Öncelikle ameliyatın tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında şişlik hematom uzun süren sıvı birikmesi (seroma), ağrı, enfeksiyon, uyuşukluk mümkündür. Belirgin Skar (yara izi) oluşması ise ameliyatın en önemli komplikasyonlarından biridir.

Ameliyat öncesinde plastik cerrah tarafından hastaların iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Hastaların kan sulandırıcı ilaçları kesmeleri, doğum kontrol ve hormon ilaçlarının bir süreliğine bırakılması (azaltılması), sigara ve alkolün bir süre için bırakılması gerekmektedir.

Ameliyat ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır. Hastalar ameliyat sonrası hastanede 1-2 gün kalabildiği gibi direk eve de gidebilirler (drenaj ile günlük takibe gelmek koşulu ile) Ameliyat sonrasında 1-3 gün drenaj kalabilir. Hastaların mutlaka korse 6-12 hafta kullanmaları ve ilk 2 hafta kontrollü yürümeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında 12 hafta spora ara verilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında küçük düzeltmeler 3-12 ay sonrasında yapılabilir.