Karın Germe Ameliyatı

Özellikle bu yüz yılda medyanın da etkisiyle zayıf ve ince bir bele sahip olmak oldukça önemli bir hale geldi. Özellikle bayanlarda doğum sonrasında oluşan fazla deri ve çatlaklar ciddi bir problem oluşturmaktadır. Bazen buna eşlik eden rektus diastazi (karin kaslarının gevşemesi) bu problemi daha da belirgin hale getirebilmektedir.

Bu mevcut değişiklikler bazen sporla veya liposuction ile düzeltilemeyebilir. Bu durumda deri yağ doku eksizyonuna ek olarak kas daraltılması ile tanımlanan karın germe operasyonu yapılabilir. Bu ameliyatta her zaman olmamakla beraber çoğu zaman göbek deliğinin de yeri değiştirilmektedir.
Karın germe ameliyatında, ameliyat öncesi duruma göre çok iyi sonuçlar elde edilebilmekle beraber hastanın beklentisi çok yüksek olduğu durumlarda hastaların beklentisini karşılamayabilir. Özellikle yara izi konusunda hastaların bilinçli olmaları gerekmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi karın germe ameliyatının da riskleri mevcuttur. Öncelikle ameliyatın tecrübeli bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında şişlik hematom uzun süren sıvı birikmesi (seroma) ağrı enfeksiyonu, uyuşukluk mümkündür. Belirgin Skar (yara izi) oluşması ise ameliyatın en önemli komplikasyonlarından biridir.

Ameliyat öncesinde plastik cerrah tarafından hastaların iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Hastaların kan sulandırıcı ilaçları kesmeleri, doğum kontrol ve hormon ilaçlarının bir süreliğine bırakılması (azaltılması), sigara ve alkolün bir süre için bırakılması gerekmektedir.

Ameliyat, ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılmaktadır.
Hastalar ameliyat sonrası hastanede 1-2 gün kalabildiği gibi direk eve de gidebilirler (drenaj ile günlük takibe gelmek koşulu ile). Ameliyat sonrasında 1-4 gün drenaj kalabilir. Hastaların mutlaka korse 6-12 hafta kullanmaları ve ilk 2 hafta dik yürümemeleri gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında 6 -12 hafta spora ara verilmesi gerekmektedir.
Ameliyat sonrasında küçük düzeltmeler 3-12 ay sonrasında yapılabildiği gibi tekrarlayan karın germe ameliyatı da mümkündür.