Erkeklerde Meme Küçültme

Meme formu birçok erkek için de kabus haline gelebilir. Erkeklerin kendine güvenini, spor hayatını, psikolojik sağlığını ve iş hayatındaki başarıya kadar etki gösterebilecek çok önemli bir faktördür. Erkeklerde meme büyüklüğü ailesel ve hormonel nedenlere bağlı bir durumdur. Tüm erkeklerin %10’una kadar görülebilir. Erkeklerde meme küçültme (Gynekomasti) ameliyatı öncesinde hastaların, mutlaka plastik cerrahları ile bu konuda kendi beklentileri ve mümkün olabilecekler üzerine konuşmaları gerekmektedir. Gynekomasti ameliyatı kolay bir ameliyat değildir. Enfeksiyon, yara iyileşme bozuklukları, deride his kaybı(meme başında da), yara izleri gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bu ameliyattan sonra simetri, ameliyat öncesine göre daha iyi olabilse de hiçbir zaman %100 simetri sağlamak mümkün olamayacaktır.

Ameliyattan en az 3-4 gün önce hastalar, ameliyatla ilgili bilgilendirilmeli ve onam formu imzalatılmalıdır. Hastalardan, ameliyattan önce sigara kullanımını mümkünse kesmeli ya da azaltmalıdırlar. Alkol, sarımsak, kan sulandırıcı ilaçlar da ameliyattan önce kesilmelidir (sürelerini lütfen Plastik Cerrahınızla konuşun). Ameliyat, narkoz altında yapılmalıdır. Ben ameliyatlarda, meme başı etrafından yarım ay şeklinde yaptığım deri kesisini takiben, kısmi meme dokusu eksizyonu ile kombine edilmiş Liposuction yöntemini kullanmaktayım.

Ameliyat süresi yaklaşık 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Ancak her doktorun bu konuda tecrübesi farklıdır.. Ameliyat sırasında kullanılabilen birkaç teknik vardır. Bu, hastanın Gynekomasti derecesiyle alakalıdır. Benim kullandığım metodun dışında sadece Liposuction veya Cilt Eksiyonu da bu ameliyatta tercih edilebilir. Drenaj büyük oranda kullanmamaktayım (Ama bu, tecrübelerime dayalı kişisel tercihimdir). Drenaj kullanmadığım hastaları durumlarına göre aynı gün taburcu etmekteyim. Ameliyattan sonra genelde baskılı atlet kullanmaktayım. Bunu da hastaların ilk 6 hafta 24 sonraki 6 hafta 12 saat kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Hastaları ameliyattan sonra 10 ile 15. gün arasında (dikişlerin alınması için), 6.haftada, 12.haftada ve 6. ayda kontrole çağırmaktayım. Duruma göre hastalara Vakumlu Masaj tavsiye edebiliyorum.

Ameliyat sonrasındaki uzun vadede en büyük sorun his kaybıyla ilgili olabilmektedir.