Göz Kapağı Germe Ameliyatı

Göz etrafındaki deri vücudunuzdaki en ince deridir. Bu nedenden dolayı zaman içerisinde yaşlanma ile beraber, bu bölgede oldukça SIK olarak ince çizgiler görürüz.

Ancak bu yaşlanma ile beraber, cilt altındaki yağ dokunun erimesi ve yer çekimine bağlı olarak yer değiştirmesiyle Göz altında oluklar oluşur. Üst göz kapağındaki aşırı deri artışı ile de görmemizi bile engelleyecek kadar deri birikimi olabilir.

Göz etrafındaki bu değişikliklerin nedenleri genetik dışında güneşe fazla maruz kalınması ve aşırı mimik kullanımıdır.
Göz kapağı germe ameliyatları ile fazla deri ve yağ doku çıkarılabildiği gibi yağ enjeksiyonu da yapılabilir.
Bu ameliyat sonrasında yüzde taze bir bakış kazandırılabilir. Bu ameliyatta en önemli kısım fazla ya da az doku çıkarılmamasıdır.

Göz kapağı germe operasyonundaki riskler; uzun süren şişlik ve hematomunun dışında enfeksiyon, yara iyileşmesi bozuklukları ve bunlara bağlı doku nekrozu olabilir. Ameliyat öncesi hastayla konuşulup mümkün olan tehlikeler hakkında bilgilendirmek gerekmektedir.

Göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında yapılmaktadır.
Hastalar ameliyattan sonra bir kaç saat soğutma ve takip amaçlı klinikte tutulabilir. Ameliyatta göz dezenfeksiyon ve steril örtme sonrası alt ve göz kapaklarına lokal anestezi enjeksiyonu yapılır. Deri ve kas tabakası çıkartılması sonrasında duruma göre yağ çıkartılması ve enjeksiyonu yapılır. Ameliyat, her bir göz için 50 dakika 1 saat arası sürmektedir.

Ameliyat sonrası ilk 24 saatte baş yukarıda yatılmalı ve göz kapakları soğutulmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalı ve 1 hafta boyunca spor yapılmamalıdır. Görme bozukluğu, ağrı gibi şikayetler olursa hemen doktora haber verilmelidir. Makyaj, dikiş alındıktan sonra yapılabilir. Televizyon ameliyat sonrası 2. günden sonra izlenebilir.