Fut Yöntemi ile Saç Ekimi Metodu

Saç ekimi ameliyatları, genel olarak iki kulak arasındaki, ense bölgesindeki erkeklik hormonlarına dirençli olan, saç follikülerinin bir kısmının, çeşitli tekniklerle buradan alınarak, saçsız veya seyrelen alanlara nakledilmesi işlemidir.

FUT Yöntemi ile Saç Nakli işlemi, genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Ancak seçili durumlarda ek yardımcı analjezik ve sedatif ilaçlar kullanılabilir. Genel anestezi tercih edilmez.
FUT Yöntemi ile Saç Nakli Ameliyatı, ortalama ekilen graft sayısına göre 2-5 saat süren bir işlemdir. FUT Yöntemi’nde, ense bölgesindeki saçlar, alınacak bölgede (ensenin tamamında değil), uzunluğu 2-5 mm olacak şekilde tıraşlanır. Alınacak cilt, cilt altı doku parçası, bu bölgenin saç yoğunluğu, dokunun esnekliği ve kişinin ne kadar saça ihtiyacı olduğuna bağlı olarak işlemi yapacak Plastik Cerrah tarafından planlanır. Steril şartlarda lokal anesteziyi takiben, bu bölge cerrahi olarak çıkarılır. İşlemin bu bölümünde dikkat edilmesi gereken, saçların deriye giriş açılarına paralel kesi yapılarak, folliküler ünitelerin kaybını azaltmak ve daha az iz kalmasını sağlamaktır. Bu bölge dikiş ile kapatılır. Bu işlemden sonra, üst ve alttaki saçlar, kesi bölgesini örteceği için görünmez. Cerrahi olarak çıkarılan bu doku şeridinden, mikroskop altında folliküler ünitelerine ayrıştırılır. Ayrıştırılan foliküller, ekim yapılacak bölgeye uygun lokal anestezi uygulanması sonrası slit kanallar açılarak yerleştirilir.

Ameliyat sonrasında 2 gün kalacak bandaj ve ameliyattan sonra kullanılacak ilaçlara dair reçete verilir. Ameliyat sonrasında hastalarda ciddi ağrı şikayeti olmaz. Ameliyattan sonra ekim yapılan bölgede kabuklanma başlayacaktır. Bu kabuklanmanın gitmesi ve saçların sağlıklı kanlanabilmesi (beslenebilmesi) için ameliyattan 48 saat sonra, saçların ilk yıkaması yapılmalıdır. (Hasta kliniğimize gelirse, bu işlemi klinikte yapabiliriz. Bu yıkama işlemi 10.güne kadar her gün bir kez bu tekrarlanmalıdır. 15. günde dikişler alınacaktır. Ameliyat sonrası şişlik 2-5 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Şişlikler ameliyat sonrasında uygulanabilecek soğuk uygulama ile azaltılabilir. Saç ekimi işlemlerinde, ekilen saçlar 15 gün ile 3 ay arasında dökülür. 8-10 hafta kadar istirahat dönemi yaşayan hücreler, 3.aydan itibaren tekrar çıkmaya başlar. Ameliyat sonrasında 3-12 ay arasında kafa derisinde sivilcelenme oluşabilir. Ayrıca alım yapılan bölgede yara izi etrafında ve ekim yapılan bölgede 6-12 ay süre ile uyuşukluk şikayeti olabilir. Saç Ekimi’nden sonra 2.seans planlanıyorsa, bu işlem en erken 6 ay sonra yapılabilir.

FUT Yöntemi ile saç ekimi işleminin en büyük dezavantajları:
1- Maksimum ekilebilecek graft sayısı 1500 (normalde 800-1200)’dür.
2- Donör alanda kalıcı iz birakmasıdır.

Avantajı ise saçlı ekim yapılabilmesidir.