Dolgu Uygulamaları

Özellikle başta yüz bölgesi olmak üzere, cildimizde yaşlanma, genetik, sigara, stres, beslenme alışkanlıkları, güneşe fazla maruz kalma vb. gibi nedenlerle kolajen yapımı azalır. Bunun sonucunda cildimiz elastikiyetini kaybeder ve cildimizde kırışıklıklar- çöküntüler oluşur. Bu çökme kırışıklıklar ve sarkıklıkları dolgu maddeleri ile düzeltmek mümkündür. Dolgu uygulamalarını kalıcı ve geçici dolgu malzemeleri ile yapılabilir.

Yüzde yanak, kaş ortası, çene yapısı düzeltilmesi, dudak ve burun kenarları, burun yapısı düzeltilmesi, göz çevresinde, el üstü kırışıklıkların giderilmesinde kullanmaktayız. Ben Dr.Tevfik Satir olarak kalıcı dolguları, kök yağ hücresi dışında tercih etmemekteyim(Sıvı Silikon). Geçici dolgulardan da Hyaluranik Asit ve Ca Hydroksiapatit’i kullanmaktayım. Kök yağ hücrelerinin bilimsel olarak, yapılan miktarın ortalama %40’ının kalıcı olduğu gösterilmiştir.

Ca Hydroksiapatit ve Hyaluronik Asit’in ise vücutta (vücut özelliği metabolizma ve kullanılan preparatların kalitesine göre) 6-18 ay kaldığı gösterilmiştir. Dünyada en çok kullanılan dolgu malzemesi ve insan dokusunun da yapı taşı olan Hyaluronik Asit, laboratuvar ortamında elde edilmektedir. Hyaluronik Asit’in alerji oranı 0’a yakındır. Hyalurinik Asit’in su bağlayıcı özelliği de cildin sağlığı için olumlu etkiler katabilir. Birçok markanın ince, orta, kalın olarak değişik konsantrasyonlarda ürünleri mevcuttur.

Dr. Tevfik Satir olarak sizin cildinizin ihtiyacınıza göre doğru olanı Dolgu çesidini işlem öncesi konsültasyonda belirleyip seçmekteyim. Ca Hydroksiapatit dolguyu ise genelde burun şekillendirmede ve derin yanak dolgularında tercih ediyorum.

Hyaluranik Asitle dolgu uygulamalarının çok önemli kullanım alanlarından biri de Dudak Büyütme işlemidir (Lip Augmentation). Kaliteli ve doğru malzeme kullanılması, dudak bölgesinde özellikle önemlidir, aksi halde elle fark edilen Knob oluşması oldukça SIK rastlanır. Dudak büyütmede cerrahi müdahale yağ uygulaması ve silikon yağ implant uygulamaları da olsa da tecrübelerim sonucunda benim tek tercih ettiğim metod, Hyaluronik Asit uygulamasıdır. Hyaluronik Asitle dudak asimetri tedavilerinde de oldukça tatmin edici sonuçlar tecrübeli ellerde mümkündür.