Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği (Rinoplasti), burnun dış görünüşünü iyileştirmek için yeniden şekillendirmek demektir. Estetik nedenlerle olduğu kadar Rekonstrüktif amaçlarla da Rhinoplasti; konjenital anomalileri ve travma sonrası şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılabilir.

Ayrıca, burun içi deformasyonlarına (konjenital ya da sonradan olan) bağlı soluk alimini rahatlatmak amaçlı, Septum Deviasyon Ameliyatları veya Konka Lateralizasyon ameliyatları da eş zamanlı uygulanabilir.

Burun, yüz bölgesinin ortasında bulunan yüz estetiğini belirleyen en önemli unsurdur. Burun ameliyatı ile burun ucu, hörgücü, kanatları, burnun genişliği, uzunluğu ve sağa sola dönüklüğü değiştirilebilir.

Ayrıca nefes alımı ile ilgili problemler de Septum Deviasyonu ve Konka düzeltilmesi operasyonları ile çözülebilir. İdeal burun ameliyatında burnun yüz ile en uyumlu olduğu şekli verebilmek ve nefes almayı rahatlatmak esastır. İlk yapılan görüşmeler bu anlamda çok önemlidir.

Ameliyat öncesinde hasta ile ayrıntılı konuşup riskler ve muhtemel komplikasyonlar açısından doğru bilgilendirme çok önemlidir. Bunun için gerektiğinde 2 defa ya da daha çok görüşme gerekli olabilir.
Bizim kliniğimizde KBB ve Plastik cerrahi uzmanı tarafından görülüp değerlendirileceksiniz. En uygun ve yapılabilir operasyon açısından bilgilendirileceksiniz.

Ameliyat 2 ana teknikle uygulanabilir. Uygulanacak teknik, hastanın ihtiyacı ve durumuna göre doktor tarafından seçilir. Operasyon öncesinde her iki teknik ayrıntıları da hastaya bilgi olarak verilir.
Buru18 yas altı hastalarda (istisna durumlar hariç) yapılmamaktadır. Burun estetiği plastik cerrahi ve kulak burun boğaz (KBB) uzmanı doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Dr Satir Praxis’de ise KBB ve Plastik cerrahi uzmanı beraber bu ameliyatı yapmaktadırlar.

Burun ameliyatı sonrasında hastaların duruma göre 2-3 gün kalan Splint ve 7 gün kalan alçı kullanmaları gerekmektedir(bu süreler hastanın durumuna göre doktor tarafından değiştirilebilir). Ameliyat sonrasında kanama, göz çevresi morluklar, burun içinde sinesi adı verilen yapışıklıklar ve estetik komplikasyonlar görülebilir. Bilimsel olarak Rinoplasti, komplikasyon oranı %10-20 arasındadır.
Daha fazla bilgi için bize şahsen başvurabilirsiniz.